Genel Ayarlar

Varsayılan Satış Tipi: Buradan seçeceğiniz satış tipine bağlı fiyat listeleri stok listelerinde görüntülenir.

Alış Fiyat Listesi: Buradan tanımladığınız alış listesi, bir satınalma faturası işlediğinizde veya bir stok kartı açarken alış fiyatı yazdığınızda güncellenecek fiyat listesidir.

Satış Fiyat Listesi: Buradan tanımladığınız satış listesi, stok listesi sayfasında (bir cariye seçilmezse veya seçilen cariye ait tanımlı farklı bir fiyat listesi yoksa) stokların gösterileceği fiyatlardır. 

Varsayılan Depo: Buradan tanımladığınız depo stok listelerinde sizin ve bayilerinizin stokların miktarını direkt gördüğünüz depodur. Eğer stok farklı depolarda da tanımlıysa; Stok kartlarının liste ekranlarıda stok üzerine gelince farklı depolardaki miktarları da görebilirsiniz. Ayrıca fatura ve sipariş oluştururken de varsayılan depodan farklı bir depo seçimi de yapabilirsiniz.

Varsayılan Para Birimi: Buradan tanımladığınız para birimine göre stoklarınızın fiyatları gösterilir. Ürünleri dolar olarak ekleyip TL olarak sipariş alabilir veya farklı senaryolar uygulayabilirsiniz.

Varsayılan KDV Oranı: Buradan tanımladığınız KDV oranı sayesinde stok kartı eklerken kdv'nin otomatik olarak seçtiğiniz oradan gelmesini sağlayabilirsiniz.

Varsayılan Online Tahsilat: Buradan tanımladığınız ödeme aracıyla kredi kartıyla  online tahsilat yapabilir ve/veya açık  ödeme alabilirsiniz.

Risk Limit Kontrolü: Carilerinize belirli bir risk limiti berlirleyebilir ve sipariş ve faturaların o limitler doğrultusunda kesilmesini sağlayabilirsiniz. "Sipariş Verilemesin" seçeneğini seçerseniz bayi olarak tanımladığınız cari belirlenen risk limitini aşarsa sipariş veremez.  "Sipariş Faturalandırlamasın" seçeneğini seçerseniz bayiler veya plasiyerler ilgili cari risk limitini geçse de sipariş verebilir fakat bu siparişler faturlandırılamaz. 2 seçenceği de seçerseniz, Cari risk limitini aşarsa ne sipariş verebilir ne de ilgili cariye fatura kesilebilir.

Son Faturadan Fiyat Güncelle: Satış Faturası veya Alış Faturası işlerken, ilgili stok kartına girdiğiniz son fiyatın güncellenmesini isterseniz buradan "Alış Fiyatlarını Güncelle" ve "Satış Fiyatlarını Güncelle" seçeneklerinden istediklerinizi seçebilirsiniz. Eğer Alış Fiyatlarını Güncelle seçeneğini seçerseniz, satınalma faturası işlerken seçtiğiniz stok kartına ait girilen yeni fiyat, stoğa ait varsayılan alış fiyat listesinde güncellenir. Eğer Satış Fiyatlarını Güncelle seçeneğini seçerseniz, satış faturası işlerken seçtiğiniz stok kartına ait girilen yeni fiyat, stoğa ait varsayılan satış fiyat listesinde güncellenir. İki seçeneği birden seçebilirsiniz.

Sipariş Modül Durumu: Burada 3 seçenek seçerek sipariş modülünüzün kullanımını ayarlayabilirsiniz. 

  • Sipariş Modülü Pasif : Bu seçeneği seçerseniz bayileriniz ve plasiyerleriniz Sipariş veremezler.
  • Sadece Temsilciler için Aktif : Bu seçeneği seçerseniz bayileriniz sipariş veremez fakat temsilcileriniz onlar adına sipariş alabilirler.
  • Sipariş Modülü Aktif :  Bu seçeneği seçerseniz hem bayilerinizden hem de temsilcilerinizden bayiler adına sipariş alabilirsiniz.

Çolu Arama: Bu özellik aktif hale alındığında arama kutularında birden fazla kritere göre arama yapılabilir. Fakat farklı kriterler eklenebildiği için bir sefer entera basıldığında direk arama yapmaz.

Örneğin:  Kırmızı Kalem + Stok Miktarı 200'den Fazla + Fiyatı 300 TL'den az olan + Markası Faber Castel olan

Çoklu arama özelliğini kapatırsanız siz stok miktarını yazıp enter'a bastığınız anda arama yapar.

Bu makale size yardımcı oldu mu? Evet Hayır