← Tüm Blog Yazıları

Web Tabanlı Muhasebe Programı Güvenli mi?

Muhasebe programını değiştirip daha yenilikçi bir web tabanlı ön muhasebe programına geçmek isteyen firmaların aklına gelen ilk konu güvenliktir. Web tabanlı muhasebe programları verilerini lokal yani yerel bilgisayarlarda tutmadığından herkesin aklına bu verilerin çalınma ihtimali gelmektedir. Fakat aslına bakarsanız bu korku çok yersizdir. Nedeni ise bir web sunucusunda veri çalmak veya web sunucusunu hacklemek internete bağlı herhangi bir lokal bir sunucuyu ya da bilgisayardan veri çalmaktan çok daha zordur.

Yerel bilgisayarlar bir çok dış etkenden etkilenebilir. Bir sürü bilgisayarın tek bir yerel sunucuya bağlı olduğu kapalı sistemlerde bile tek bir bilgisayarda yaşanbilecek bir zaafiyet tüm sistemi etkiler. Bilgisayarlara bulaşabilen trojan, virüs, truva atı gibi zararlı yazılımlar tüm sistemi tehlikeye sokar. Diğer yandan yüksek güvenlik önlemleriyle sadece veri saklamak üzerine yapılandırılmış bir web sunucusuna bu tür zararlı yazılımların bulaşması çok daha zordur. 

Ayrıca bir b2bNet gibi anlık farklı lokasyonlarda verilerini saklayabilen web tabanlı ön muhasebe sistemleri, bir sunucu tamamen ortadan kalksa bile diğer sunucularında anında hizmet vermeye devam edebilme kabiliyetine sahiptir.