← Tüm Blog Yazıları

Pazarlamacı Satış Programı

Sahada satış yapan pazarlamacılar, plasiyerler ya da saha satış personellerinin, aldıkları siparişlerin depolarına veya firmalarına aktarılması büyük problem olmaktadır.

Pazarlamacı Satış Programı

Sahada satış yapan pazarlamacılar, plasiyerler ya da saha satış personellerinin, aldıkları siparişlerin depolarına veya firmalarına aktarılması büyük problem olmaktadır.

Kullanılan muhasebe programlarının yani ERP sistemlerin, sadece bilgisayarda çalışması ya da mevcut b2b programların pratik olmamasından dolayı, saha satış personelleri müşterilerinden aldıkları siparişleri, telefon açarak anlık olarak depolarına veya muhasebe departmanlarına bildirirler. Telefon trafiğinin fazla olmasından dolayı da bazı firmaların pazarlama personelleri, bu siparişleri sipariş fişlerine ya da not kağıtlarına yazdıktan sonra mesai bitiminde kendi muhasebe birimlerine mail ya da WhatsApp gibi iletişim kanallarından gönderirler. 

Bu iki eski usul yöntem sık kullanılmasına rağmen birçok problemi beraberinde getirir. Telefon açılarak alınan siparişlerde, alınan sipariş yoğunluğuna göre hem telefon trafiği artar hem de alınan siparişlerde hata yapılma ihtimali yükselir. Siparişi geçen pazarlamacı ürün adetini, ismini vb. yanlış söyleyebilir ya da siparişi not alan kişi ürün bilgilerini hatta müşteriyi bile yanlış yazabilir. İnsanların dalgınlıkları ve yoğunlukları gibi faktörlerden ötürü sıklıkla yaşanan bu durumlar, siparişlerin yanlış alınmasına hatta hatalı sevk edilmesine neden olur. Telefon yerine sipariş fişi kullanılması da bu durumun önüne geçemez. Çünkü sipariş fişleri de kullanılsa bu fişleri işleyecek birine ihtiyaç duyulur. Kısacası insanın hata yapma olasılığını azaltmak istiyorsak matematiksel olarak insan faktörünü azaltmak zorundayız.

b2bNet bu problemi nasıl çözüyor?

b2bNet yeni nesi saha satış uygulaması saha satış personellerinin en büyük yardımcısı oluyor. Tüm platformlarda program kurmadan çalışabilen bulut alt yapısı sayesinde plasiyerlerin yazılım, program vs. gibi işlerle uğraştırmak yerine tamamen işlerine odaklanmalarına olanak sağlar. Hem bilgisayar hem de telefon, tablet gibi cihazlardan rahatlıkla kullanabilen b2bNet için ekstra bir donanıma da ihtiyaç kalmaz.

Pazarlamacı veya plasiyer tabletini veya telefonunu açıp kullanıcı adı ve şifresiyle girdiği panelden istediği müşteriyi seçip kağıda not alır gibi siparişleri kolaylıkla girip siparişi müşterinin yanında anlık olarak girer ve kapıdan çıktığında sipariş çoktan muhasebeye ulaşmış olur. Muhasebe veya depo personeli siparişi tek tek girmeye uğraşmaz.

Saha satış personeli akşam mesaisi bitip otele gittiğinde sipariş fişlerini aldığı notları mail atmakla uğraşmaz çünkü zaten müşterisinin yanında siparişi almış ve firmasına ulaştırmıştır.

b2bNet siparişin alınması sırasındaki insan iş yükünü azaltır. Böylelikle siparişlerdeki hatalar giderilir ve bir siparişin alınma süresi en az 2 kat hızlanır.

"b2bNet kullanan firmalar, telefon trafiklerinin ortalama %70 azaldığını söylüyor."

b2bNet kullanan firmaların telefon trafiklerinin azalmasının en büyük nedeni insan faktörünü azaltmaya yarayan çözümleridir. Stokları anlık olarak görebilen bir pazarlamacı, muhasebe veya depo personelini aramaz. Plasiyerler müşteri risk limitlerini ve borç bilgilerini anlık olarak görüp müşterilerine anında bilgi verirler. Muhasebeyi arayıp "Rıza Abi'nin ne kadar borcu var?" gibi sorulara artık gerek kalmaz. b2bNet kullanan bir saha personelinin depoyu arayıp  "Elimizde  yapar kürekten 200 adet var mı, varsa onu Kamil Abi'ye yazalım." diye sorduğunu duymazsınız. Bu konuşmalar hem depodaki personelin hem de satış yapan personelin telefonlarını meşgul ettiği gibi yukarıda belirttiğimiz hatalı sipariş ihtimalini de azaltır.

b2bNet kullanan firma temsilcisi siparişini istediği cihazdan; telefondan, tabletten veya bilgisayardan kolaylıkla verir.


Hantal programından vazgeçmeye ne dersin?
Hemen ücretsiz başla.