← Tüm Blog Yazıları

B2B Yazılım Programları

B2B yazılımlar en basit anlamıyla; bir firmanın, çalıştığı diğer firmalardan sipariş alabildiği ve o firmalara anlık olarak bazı finansal bilgileri verebildiği portallardır.

B2B Yazılım Programları

B2B yazılımlar en basit anlamıyla; bir firmanın, çalıştığı diğer firmalardan sipariş alabildiği ve o firmalara anlık olarak bazı finansal bilgileri verebildiği portallardır.

b2b yazılımlar, kullanılan mevcut ERP yani muhasebe programıyla entegre çalışabildiği gibi bağımsız da çalışabilir. Bu anlamda basitçe firmalar arası e-ticaret sistemleri de denebilir.

Firmalar arası ticaretin dijitale taşınmasındaki en büyük amaç, yapılan ve yapılabilecek hataların önüne geçmektir. Telefon, e-posta veya WhatsApp gibi iletişim araçlarından alınan siparişlerin hata oranları arttıkça firmalar da yeni arayışlara girmeye başlamıştır. Bu nedenle çalıştıkları bayilerin veya firmaların b2b yazılım kanallarından direk sipariş vermelerini isteyip hem personelden tasarruf eder hem de hatalı siparişlerin önüne geçmiş olurlar.

b2b sistemler sadece sahadan sipariş toplamak için değil; mevcut müşterilerin alacak-vereceklerini anlık olarak görebildikleri ve cari hareketlerini detaylı olarak inceleyebildikleri sistemler olmasından dolayı da iş yükünü azaltır. Ayrıca onlarca firmaya sürekli hesap ekstresi göndermek zorunda kalmaktan veya hesap mutabakatı yapmaktan kurtarır. Hatta borçlu firmalar online ödeme yapıp bu tahsilatları bakiyelerinden otomatik olarak düşürebilirler.

Kısacası b2b sistemler sadece pazarlamacıların değil muhasebecilerin de iş yükünü azaltır.

Pazarlamacılar b2b sistemlerden nasıl yararlanırlar?

Rutin bayi ziyaretlerinde pazarlamacıların en büyük sorunu gittikleri firmaların mesai saatlerinde fazla yoğun olmalarıdır. Zaten mevcut işleriyle uğraşan müşteri pazarlamacıya zaman ayırmakta zorlanır. Pazarlamacı eğer tahsilat için gittiyse müşteri pazarlamacıyı başından savmak için bahaneler arar. İşte b2bNet bu konuda pazarlamacılara çok yardımcı olur. Pazarlamacı sipariş alabilirse direkt sisteme telefondan veya tabletten siparişi girebildiği gibi müşterisine bu ürünleri fotoğraflarıyla birlikte anında gösterip diğer ürünleri de satabilir. Müşterisinin işi yoğunsa ona bir kullanıcı adı ve şifre verip siparişlerini sakin bir zamanda verebilmesini sağlayabilir. 

Siparişin dışında kendi müşterilerine ait hesap hareketlerini ve sipariş durumlarını b2bNet üzerinden görebildiği için firmasını arayıp sipariş durumunu, müşterisinin cari hesap bakiyelerini vs. hiç sormadan müşterisine anında bilgi verebilir. b2bNet pazarlamacının sağ koludur. Hem iş yükünü azaltır hem de doğru bilgiye anlık ulaşmasını sağlar.

Firmalara b2b sistemlerden nasıl yararlanırlar?

Firmalar hiç pazarlamacı gönderemedikleri bölgelere bile b2b sistemlerini rahatlıkla ulaştırıp reklamlarını yapabilirler. Google Ads, Facebook ve Instagram gibi dijital platformlardan çok uygun fiyatlara bölgesel reklamlar verip yeni müşteriler kazanabilirler. Kazandıkları bu müşterilere pazarlamacılarını dilerlerse sadece ziyaret amaçlı gönderirler. Çünkü bayileri ya da müşterileri kendilerine özel fiyatları b2bNet üzerinden görüp sipariş verebilir, mevcut sipariş durumlarını takip edebilirler. Muhasebeyi arayıp hesap bakiyesi sormak yerine direk cari hareket detaylarına girip kendileri bu bilgilere ulaşabilirler. Kısacası b2bNet kullanan firmalar bayi müşteri sayılarını 10 kat arttırsalar bile iş yükleri eskisine göre onlarca kat azalır. Çünkü bayilerinin sipariş vermek için bir pazarlamacıya veya bir muhasebe personelinin onlarla ilgisine ihtiyacı kalmaz.


Hantal programından vazgeçmeye ne dersin?
Hemen ücretsiz başla.